DANS DİREKLERİ HAKKINDA HER ŞEY

Şaşırtıcı ama pole dance eğitmenleri olarak belki de en çok aldığımız sorulardan biri şu: siz mi dönüyorsunuz yoksa direk mi? Bu yazımızda sizleri İngilizceden dilimize direkt geçmiş “pole” yani dans direğimizle tanıştıracağız.

Materyal
Dans direkleri standart olarak krom, paslanmaz çelik, titanyum ya da pirinçtir. Her cilt birbirinden farklı olduğundan, herkesin rahat tutunduğu ve sevdiği metal de birbirinden farklı oluyor. Genel olarak kuru ciltlerin paslanmaz çelikte, daha kolay terleyenlerin ise pirinçte memnun olduğunu söyleyebiliriz. Yine de evinize bir pole edinmek istiyorsanız, mümkünse önce farklı materyalleri denemenizi tavsiye ediyoruz.

Kalınlık
Gününüzde dünyada ağırlıklı olarak 45 mm’lik direkler tercih ediliyor. Stüdyoların çoğunda da yine bu kalınlıkta direkler bulunuyor. Ancak 50 ve 42 mm kullanan pole sporcuları ve performansçıları da var. Örneğin, yüksek performans göstermesi gereken elit sporculardan 45’lik poleda yarışmadan önce daha zor olan 50’lik pole’da çalıştıklarını söyleyenler bulunuyor. Kişisel kullanımda ise genel olarak daha az yorucu kabul edilen 42 mm’lik direkler oldukça talep görüyor. Pole dance’ın beşiklerinden Avustralya’da ise standart 38 mm pirinç.

Dönüyor mu?
Pole’da hem dönen, hem de statik direk üzerinde icra edilen hareketler bulunur. İki teknik birbirinden farklıdır. Dönen direk, istisnalarıyla birlikte, daha çok dayanıklılık prensibi üzerine bir egzersiz biçimi sağlarken, sabit direkte patlayıcı güç ağırlıklı çalışılmaktadır. Performatif açıdan ise, bu iki ayrı stil ifade biçimleri açısından bir zenginlik sağlar.

Eve takılır mı?
Görece az bir yere ihtiyaç duyulduğundan direk dansı, evde yapılabilen bir danstır. Xpole, LupitPole, ThePole, Pole4you gibi pek çok markanın sıkıştırılarak monte edilen, dolayısıyla herhangi bir delme, montaj işlemi gerektirmeyen pole’ları bulunuyor. Tercih ettiğiniz materyal ve kalınlığa göre bu markaları inceleyebilirsiniz. Burada monte ettirmek isterseniz de yerel üreticiler mevcut.

Ne kadar bir alan gerekir?
Eğer evinize pole almak istiyorsanız, direği konumlandıracağınız yerin duvarlardan minimum 1,5 m uzakta olmasına özen gösterin. Power spin’ler ya da pole’dan çok açıldığımız figürler için bu mesafe de yeterli olmayacaktır ama modern binalarda da öyle bol keseden metrekareler olmuyor maalesef.

Nasıl temizlenir?
Pole’u antrenmanınızdan önce ve sonra alkolle silmeniz hem hijyen, hem de tutuşu açısından uygun olacaktır. Pirinç pole’ların senelik zımparalı, cilalı bakımları da olur, direğinizi satın alırken muhakkak bu konuda satıcıdan bilgi alın.

Yazan: Özge Uraz Kum / Pole Dance Eğitmeni
@ozgeurazkum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Fill out this field
Fill out this field
Lütfen geçerli bir e-posta adresi girin.
You need to agree with the terms to proceed

Menü