Stüdyomuz 5 yıllık tarihinde bayram, seyran dışında hiç kapılarını kapatmamıştı. Mart ortasında, tam gaz büyük okul gösterisi hazırlıkları yapılırken, biz de tüm dünya gibi 2,5 aylık bir zorunlu ara verdik.

Her şeyin “canımızın sağlığı” karşısında önemini yitirdiği, endişe, bıkkınlık dolu bu süreçte evinde pole’u olanlar için pole ama aslında daha geniş olarak “hareket” bizim sığınağımız oldu. Her gün online derslerle bir araya gelip bedenimizi güçlendirmeye, esnetmeye, pole’da, sandalyede, yerde dans etmeye devam ettik.

Bugün oldukça düşük belirlenen geçiş dönemi kontenjanımızla stüdyomuzun kapılarını yeniden açıyoruz. Gerek eğitmenlerle gerekse de öğrencilerimizle yaptığımız görüşmelerde herkeste ortak olan “ya gerilediysem” korkularının farkındayız. Bu korku bugün derslere başlayacaklarda olduğu gibi, henüz temasa geçmek istemeyenlerde, ya da isteyip de yer bulamayan, bekleme listesindeki öğrencilerimizde daha da yoğun olarak var.

Ne yazık ki, bu korkumuz yersiz değil. İstisnasız hepimizin pole tekniği, pole üzeri kondisyonu, cilt alışkanlığı eskisi gibi değil. Yersiz olan bu yüzden kendimizi üzmek olur. Biz bu arayı tembellikten, maymun iştahlılıktan, disiplinsizlikten vermedik. Kontrolümüz dahilinde olmayan bu kadar büyük çapta bir durum için neden canımızı sıkalım? Hayıflanmak yerine neler yapabileceğimize bakmalı, belki bu sürecin bakış açımızda olumlu bir değişime neden olabileceğini görmeli derim.

1. TEMELLERE DÖNÜŞ

Derslere başlayacak olan ya da evinde pole olup çalışmalarını sürdürenler için en verimlisi seviyenizin temel hareketlerine geri dönmek ve temizlemek olur. İleri seviye bir öğrenci için 2,5 aydan sonra yapılacak en doğru çalışma en son zorladığı trick’e dönmek değil, onun birkaç “tık” altına inip temel inversionları ve pozları yeniden ziyaret etmek, teknikte paslanan yerleri temizlemek ve cilalamak, değişik geçişlerle “harekete hükmetmek” olacaktır. Bu sayede sadece kaslara, cilde ve eklemlere değil, sinir sisteminize de makul bir yük bindirerek antrenmanınızdan verim alırsınız.

2. POLESUZ ANTRENMANLAR


Pole’a başlamak için herhangi bir ön koşula, spor ya da dans geçmişine gerek yok. Ama pole’da ilerlemek için var! Daha esnek, daha güçlü, sınırları daha geniş bir beden orta ve ileri seviye pole hayatınız için olmazsa olmaz. Pole gibi zorlayıcı disiplinlerin çapraz antrenmanlarla desteklenmeleri oldukça önemli. Ev antrenmanları bu açıdan büyük nimet. Bu kadar çeşitli derse ulaşım hiçbir zaman bu kadar konforlu ve ekonomik olmamıştı! Bir türlü zaman ve bütçe ayıramadığımız denge, floorwork, stretching, kondisyon derslerini deneyimlemek ve rutine sokmak için bundan iyi bir fırsat olamaz.

Bugün bedeninize yapacağınız yatırımın pole’a döndüğünüzde çok ekmeğini yiyeceksiniz.

3. MOTİVASYON?
“İyi diyorsun hoca da, ben kendimi koltuktan kaldırabilsem neler neler yaparım! Ama içimden hiçbir şey gelmiyor.”

Yalnız değilsin ey dost. İnan çoğumuz bu durumdayız. Bu durumda olmamızın en önemli nedenlerinden biri ise belirsizlik. Bu düzenin nereye varacağını bilmiyor normalleşecek miyiz, normalleşemeyecek miyiz biz de sorguluyoruz. Belirsizlik hevesimizi kırıyor.

Bu durumda şöyle düşünmeyi kendi adıma yapıcı buldum, belki işinize yarar diye paylaşmak isterim:

Tutun ki bu durum bir sene daha böyle sürecek. Tutun ki bu açıklandı. Ne yapardınız? Ben bu hayali senaryo ile karşılaştığımda ev yaşamını benim için katlanılabilir kılacak ve yapmayı sevdiğim şeyi hayatımda tutacak bir rutin oluşturabildim. Evet ne yazık ki, işimiz nankör bir iş. Çalışmayınca geriliyorsun, bu çok uzun sürerse motivasyonunu kaybedip konudan soğuyorsun. Karantinadan rambo gibi çıkacağım şeklinde çoğumuz için gerçekçi olmayacak hedeflere sahip olmak değil ama durumu kabul edip mümkünse pole’u, olmuyorsa pole’u tamamlayıcı programları keyif alarak yapmaya devam etmek sadece bizi oyunda tutmayacak aynı zamanda zihnen ve ruhen de mutlu edecek.

Yaptığınız antrenmanları hala aktif olan sınıf whatsapp gruplarında paylaşmak, kendinize bir hesap verme arkadaşı belirlemek de bir yöntem. Pole arkadaşlarıyla bağlantıyı sürdürerek bu ortak tutkunuz için birbirinizi motive edebilirsiniz.

Evet döndüğümüzde daha önce yapabildiğimiz bazı şeyleri artık yapamıyor olabiliriz. Ama bunun gerçekten önemi yok. Önemli olan süreçten keyif almak ve sosyal mesafe 🙂

 

Yazan: Özge Uraz Kum / Pole Dance Eğitmeni
@ozgeurazkum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Fill out this field
Fill out this field
Lütfen geçerli bir e-posta adresi girin.
You need to agree with the terms to proceed

Menü