NEDEN POLE?

Dünya üzerinde kadın-erkek milyonlarca insanın her geçen gün daha büyük bir ilgi ve tutkuyla yaptığı pole dance, Türkiye’de de hızla yayılıyor. Biz de POLE’N ROLL ailesi olarak sizi, spor ve dansın muhteşem uyumu olan bu yeni disiplinle tanışmaya davet ediyoruz.

Pole dance nedir?

Pole Dance, dikey bir direk etrafında sergilenen, akrobasi ve dans hareketleri bütününden oluşan, spor ve eğlence amaçlı bir performans türüdür. Pek çok ülkede dernek ve federasyona sahip, geçtiğimiz yıl Uluslararası Spor Birliği tarafından resmi olarak bir spor dalı olarak tanınan ve Olimpiyat yolu açılan Pole Dance; dayanıklılık, güç, performans ve esnekliği bir bütün olarak artıran bir disiplindir.

Neden Pole Dance?

Pole dance’in hem fiziksel hem de ruhsal gelişimi destekleyen pek çok etkisi vardır:

  1. İsometrik ve kardiyovasküler egzersizlerin bir karışımı olan pole dance, düzenli bir çalışmayla, kas kitlenizi ve dayanıklılığınızı artırmaya, bununla birlikte de kilo kontrolüne yardımcı olur.
  2. Kas esnekliğini ve eklem hareketliliğini artırır, bağ dokuların güçlenmesine yardımcı olur. Bu da uzun vadede vücudu sakatlanmalardan, küçük incinmelerden, hareketsizliğin ya da yaşın getirdiği hastalık risklerinden korur.
  3. Pole dance kan akışınızı hızlandırır ve hareketsiz hayatın getirdiği durağanlığı kırarak tüm vücudunuzun hayati ihtiyacı olan dolaşımı destekler. Sağlıklı bir kalp ve dolaşım sisteminin anahtarıdır.
  4. Pole dance’in karmaşık rutinlerini öğrenmeye ve uygulamaya başlamak zihnin farkındalığını, vücut dengesi algısını ve duyumsal fonksiyonları geliştirir.
  5. Özgüveni artırır. Esneklik, güç, dayanıklılık, estetik ve dansın büyüleyici bir karışımı olan pole dance, vücudunuzda ve ruhunuzda gözle görülebilen, şaşırtıcı değişimler yaratır.
  6. Üstelik pole dance’in sizde ve hayatınızda yaratacağı değişimleri yaşamak, sıkı bir bedene, büyüleyici karın kaslarına kavuşmak için yıllarca bekleyip, profesyonel olmanız gerekmez. Derslere düzenli bir katılımla kısa sürede sonuç almanız mümkündür.
  7. En güzeli de bir pole dance dersinde, kendinizi sıkıcı bir egzersiz programı uyguluyormuş gibi hissetmezsiniz. Eğlenceli ve sosyal bir ortamda, gündelik hayatın getirdiği stresten uzaklaşarak, keyifle çalışırsınız.

Ve son olarak, sağlığınız açısından tüm bu olumlu etkilerinin yanı sıra pole dance kendinizi muhteşem hissetmenizi sağlar. Çünkü siz de bir pole direği üzerinde bu muhteşem performansı sergileyebilirsiniz!

Kimler Pole Dance yapabilir?

İsteyen herkes pole dance yapabilir. Pole dance’e başlamak için herhangi bir fiziksel özellik, yaş, geçmiş hayattan gelen dans ya da spor alt yapısı gerekmemektedir. Spor, akrobasi ve dansı sentezleyen ve kendi içinde bir disiplin olan pole dance’e herkes aynı seviyeden başlayıp, profesyonel eğitmenler eşliğinde, düzenli bir çalışmayla bedenini geliştirerek dilediği kadar ilerleyebilmektedir.

 

Yazan: Elif Sakallı / Pole Dance Eğitmeni
@elifsakalli

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Fill out this field
Fill out this field
Lütfen geçerli bir e-posta adresi girin.
You need to agree with the terms to proceed

Menü