Daha önceki yazılarımızdan birinde değindiğimiz üzere, başlangıç seviyesi pole eğitimi için herhangi bir spor geçmişine ya da takviyesine ihtiyacımız yok ancak pole’da ilerlemek, atletik ve akrobatik hareketler yapmak ya da “daha iyi” dans etmek için beden algımızı ve kapasitemizi arttıracak çapraz antrenmanlar büyük önem taşıyor.

 

Bugün dikkatimizi biraz kalça-bacak üzerinde tutmak istiyoruz. Pole dance deyince insanın aklına daha çok kol, omuz, sırt ve karın gücü geliyor. Gerçekten pole bundan mı ibaret? Yo dostlarım, yo! Bir pole dancer’ın bedeni bir bütündür, bölünemez, bölünmesi teklif bile edilemez!

  1. GÜÇ

İstisnasız tüm pole hareketlerinde beden bütünsel olarak çalışır ve her bir kas lifinin kendi üzerine düşen görevi yapması gerekir. Düz ya da baş aşağı diz tutuşlarını geçtim, bedeni sadece el tutuşu ile taşıdığımız ilk hareket olan chair spin’de bile dış bacağın efektif bir momentum yaratması, kalça fleksorlerinin çalışıp kütleyi olabildiğince küçültmesi gerekir. Daha ileri seviyelerde karşılaşılan dinamik genişlerde, power spinlerde, fliplerde, mliplerde güçlü bacak ve kalçanın önemi daha da açıkça ortaya çıkar.

 

  1. MOBİLİTE

Bu başlıkta ilk akla gelen jade split, chopsticks gibi esneklik hareketleri olsa da (ki evet bunlar için uzun süre çalışmak gerekir), örneğin chopper invert ya da apprentice’te zorlanmanızın sebebi de eklem hareketlerinizdeki kısıt olabilir. Pek çok geçiş ve kombo için, bir contortion sanatçısı kadar olmasa da asgari bir hareket açısına ihtiyaç duyarız. Tüm sporcular gibi pole dancerların da mobilite çalışması bir zorunluluktur.

 

  1. ESTETİK VE TAVIR

Hayır, ayaklar pointtir ve her zaman point kalmalıdır demeyeceğim (bence çoğu zaman öyle olsa da 🙂 ). Asıl demek istediğim, ayağını point, dizini düz, bacağı turn out tutmayı tercih ettiğinde bunu yapabilmelisin. Ya da tam tersi, koreografinin gerektirdiği sert flex ayaklarsa buna da imkân vermeli beden. Tam tersi, daha yumuşak bir kompozisyon için kastaki gerginliği azaltıp kullanabilmeye…

Exotic poleun favori hareketlerinden leg wave mesela, kolay gibi görünse de hakkının verilebilmesi için çok çalışmak gerekiyor.

 

  1. BEDEN ALGISI

Biz hareket ederken, kaslar, dokular, sinir hücreleri içeride vıgır vıgır çalışıyor. Bedenimizde nereyi yoğun olarak çalıştırırsak orayla ilişkili sinir bağlantıları artıyor ve beyinde daha belirgin ve büyük bir haritası çıkıyor. Kullanılmayan yerlerle ilgili bağlantılarımız ise köreliyor. (Küçük parmağını oraya buraya çarpanlar, selam!). Pole üzerinde eve etrafında kompleks hareketler yaparken tüm bedenimize ilişkin gelişmiş bir farkındalığımızın olması gerekir. Kimse baş aşağı fıldır fıldır dönerken dış bacağıyla geniş bir yay çizmesi gerektiğinde mavi ekran vermek istemez. Pole dışında yapacağınız bacak antrenmanları işte algının güçlenmesi için de son derece faydalı.

 

  1. BİZDE NELER VAR?

Stüdyo programımız buna hiç müsaade etmedi ama artık online derslerimizle, kendinize uygun kapsamlı bir bacak antrenmanı oluşturabilirsiniz.

  • Elif hocanın happy flex dersleri kapsamında verdiği FRONT SPLIT dersi sakin ve sevecen bir tavırla sınırları araştıra araştıra şıpagat yolunda yoldaşınız olabilir.
  • Melek hocanın MIDDLE ve FRONT SPLIT dersleri, ritmik jimnastik stili ile aktif splitler için yoğun ve dinamik bir antrenman sağlayabilir.
  • Sırma hocanın LEGWORK dersinde bir yandan exotic pole tekniği için beceri kazanırken bir taraftan da çok kapsamlı, güç ve esnekliğe dayanan, ciddi bir bacak antrenmanı yapabilirsiniz.
  • Seda hocanın yaratıcı ve etkili FULL BODY WORKOUT ders içeriğinin bir kısmını da bacak antrenmanı oluşturuyor.
  • Bendenizin ALL ABOUT LEGS dersi de klasik tandanslı turnout, ekstansiyon ağırlıklı egzersizlere odaklanıyor.

 

Derslere online katılabileceğiniz gibi önden bilgi verip kayıt da alabilirsiniz.

Seda hoca bacak antrenmanlarının önemine değiniyor:

“Pole dans güç, kuvvet, esneklik ve dengeyi bir arada gerektiriyor. Ben de antrenman akışlarını planlarken her birini destekleyecek egzersizleri dayanıklılığı da arttıracak bir şekilde harmanlamaya çalışıyorum. Pole daha çok üst vücut ve merkez odaklı görünse de, hayalini kurduğumuz formlar alt ekstremitede de yüksek bir beden farkındalığı, bir hayli mobilite ve genel bir denge gerektiriyor. Bunların gelişmesi için eklemlerdeki tüm hareket açıklığını kullanan dinamik ve statik egzersizlerin yanında özellikle kalça için stabiliteyi arttıran, kasların kuvvet dengesini kurmaya yardımcı egzersizler ekliyorum. Pole’a yönelik esneklik çalışmalarında sıkça kullanılan pozlarda kas aktivasyonunu desteklemeye çalışıyorum. Tek ayak üzerinde akış halinde kontrollü hareketler yaptırarak alt ekstremitede hem güç hem dayanıklılık hem de denge çalışıyoruz.”

 

Yazan: Özge Uraz Kum / Pole Dance Eğitmeni
@ozgeurazkum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Fill out this field
Fill out this field
Lütfen geçerli bir e-posta adresi girin.
You need to agree with the terms to proceed

Menü