BİR POLECUNUN SEYİR DEFTERİ

Pole dersleri çok yoğun geçer. Halihazırda derslere devam edenler bilir, her ders birkaç dönüş, poz ve geçiş elementi çalışırız. Bunun bir nedeni pole’un varyasyonlarla, çeşitlemelerle dolu olmasıdır. Temel hareketlerin bile farklı estetik kaygılar, farklı ifade biçimleri ve farklı beden tipleri için çok sayıda varyasyonu bulunur. Bu sayede aynı beceriyi (örneğin strong hold) farklı hareketlerle sıkılmadan geliştirebiliriz.

Bu çeşitlilik, giriş seviyesi öğrencilerinde “aklımda kalmıyor” korkusuna yol açabilir. Daha ileri seviyedeki öğrenciler ise antrenman programlarını belirlerken zorluk yaşayabilir, eski kombolara dönmek istediklerinde hatırlamakta zorlanabilirler.

Bu noktada müthiş bir icat tanıtmak istiyoruz sizlere: defter! En iyi usul eski usuldür, söz uçar yazı kalır. Pole eğitiminiz boyunca çalıştıklarınızı not alırsanız, hem daha verimli antrenmanlar geçireceksiniz, hem de geriye dönüp baktığınızda elinizin altında bir külliyat olacak.

Peki, nasıl tutmalı bu defteri? Her yiğidin yoğurt yiyişi ayrıdır ama bizim bazı önerilerimiz var:

  • Defterin bir yüzünü pole günlüğü olarak kullanın. Her ders ne öğrenildiyse hocadan ismini öğrenin ve not alin.
  • Hareketi size hatırlatacak anahtar elementlerini de yazın. Hangi kol nereden tutuyor… Hangi bacak nereden sarılı… Dönüş yönü varsa ne tarafa…
  • Çöpadamcılık! Hem hatırlamanıza yardımcı olacak hem de çizerken daha netleşecek hareketler zihninizde. Resim yeteneğiniz ne seviyede olursa olsun çizmenizi şiddetle tavsiye ederiz.

Bonus: videoculuk. Derslerde ve antrenmanlarda kendinizi videoya çekin. Hem öğrendiklerinizin video arşivi olsun, hem de hatalarınızı ve gelişiminizi daha iyi görürsünüz! Ufak bir uyarı: pole salonları özel yerlerdir. Sınıf arkadaşlarınızın mahremiyetine özen gösterin. Video çekmeden önce arkadaşlarınızdan ve eğitmeninizden izin isteyin ve arka planda kimse olmamasına dikkat edin. Eğer rahatsız olanlar var ise, bu seansı antrenman saatinize saklayın.

  • Bitmedi! Şimdi defteri ters çevirip bir de toplu liste yapın. Gördüğünüz her hareketi yazın. Yanında 3 sütun olsun: denedim (D), yardımla yaptım (YY), kendim yaptım (KY). Hareketi hangi seviyede basardıysanız tickleyin. Her zaman dönüp bakacağınız ve antrenman programlarınızı şekillendirecek liste bu!

 

Yazan: Özge Uraz Kum / Pole Dance Eğitmeni
@ozgeurazkum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Fill out this field
Fill out this field
Lütfen geçerli bir e-posta adresi girin.
You need to agree with the terms to proceed

Menü