POLE’DA İLERLEMENİN SIRRI

Başlangıç seviyesinde pole eğitimi herkesin, her bedenin biraz tekrarla yapabileceği hareketlerden oluşur. Ancak bu işe gönül verip ileri seviye eğitim almak isteyen öğrencilerin yapması gereken şeyler var. Bu yazımızda pole canavarları için bir yol haritası oluşturmaya çalışacağız.

Bu arada, hemen bir uyarı düşelim, bu yazının konusu tamamen teknik olarak ileri seviye hareket yapmak; bunun müzikalitesi var, kompozisyonu, doğaçlaması, hareket kalitesi var. Onlara da ayrı bir yazıda değiniriz.

 

  1. BOL PRATİK

Başlangıç seviyesinde, bir hafta sonra yeniden derse geldiğinizde bir önceki hafta yapamadığınız hareketin birdenbire oluverdiğini görüp şaşırıyordunuz değil mi? İşte o iş ileri seviyelerde öyle olmuyor. Hatta yaptığınız hareketi tekrar etmezseniz kaybedebiliyorsunuz (hayat çok acımasız). Bir de hareketi yapmak var, “yapmak” var. Bir outside leg hang bile hakkını verince ne kadar bambaşka oluyor. Eh, bu da bir kerede olmuyor. Bu nedenle düzenli teknik antrenman ve sık sık eski hareketlere dönüş pole’da ilerlemenin en dümdirekt ve bariz şartı.

  1. NEDEN OLMUYOR?

Hocam valla çalışıyorum ama olmuyor!
O zaman bir durumu bir masaya yatırmak, incelemek, analiz etmek lazım. Neden olmuyor? Bir hareket olmuyorsa ya yanlış teknikle deneniyordur ya fiziksel yeterlilik yoktur ya da tırsmak, öhm yani mental blok söz konusudur.
Bir stüdyoya gidiyorsanız, elinizin altında bir hoca varsa önce ona gösterin nasıl olmadığını. Belki “yere bakma”, “dirseğini kır”, “kalçanı öne it” gibi bir yönlendirme verebilir. Hocaya erişiminiz yoksa, online platformlardan yardım alabilir, sosyal medyadan takip ettiğiniz eğitmenlere sorabilirsiniz. Pole hocaları genellikle Maslow’un hiyerarşisinde en alt basamakta yaşam mücadelesi veren yorgun ve yoğun kişiler olduğundan yanıt veremezlerse darılıp kızmayın; ama şansınızı deneyin, yardımsever ve kucaklayıcı insanlarınız. Çözümü öğrenmeniz şıp diye yapabileceğiniz anlamına gelmiyor ne yazık ki. Önce bu çözümü yerde hareketi simüle ederek çalışmanız, sonra pole üzerine taşımanız, öncüllerini tespit edip aşama aşama ilerlemeniz gerekebilir.
Bir diğer yaygın sorun kaynağı fiziksel yetersizlik olabilir. O zaman o hareketi zorlamanın alemi yok. Önce hareketin gerektirdiği güce, esnekliğe, çevikliğe vs. sahip olmaz lazım. Farz-ı misal, şpagat açamıyor, köprü kuramıyorsanız rainbow marchenko çalışmazsınız ya… Her zaman bu örnekteki kadar bariz olamayabiliyor ama. Mesela sağ kolunuz dış rotasyonda çok güçlü olmayabilir, diz fleksiyon açınız kalça ekstansiyon halindeyken düşük olabilir ya da aktif esnekliğinizle pasifi arasında çok fark olabilir. Bunları ilmek ilmek değerlendirmek lazım.
Son olarak korkuyor olabilirsiniz, ki, elinizi vicdanınıza koyun, dönen bir direğe tutunup kendini geri geri bırakmak, baş aşağı sallanmak, havada takla atıp yere inmek ne zamandan beri normal gündelik hayatımızın bir parçası oldu? Canımızı sokakta mı bulduk, tabii ki korkacağız! O zaman crash mat, spotter, her zaman değil ama harekete bağlı olarak yere daha yakın yapmak gibi çözümler bulunabilir.
Yeter ki, önce sorunu tespit edelim.

  1. ESNEKLİK VE MOBİLİTE

Daha uzun ve güçlü kaslar, hareket açısı daha geniş eklemler sadece bendy trickler için değil, sakatlıklardan korunmak ve doğru postür için de önemli. Bana ne be birader, ben hiçbir zaman spatchcock yapmayacağım diyebilirsiniz, ama iyi bir pancake’iniz yoksa deadliftlerde de zorlanacaksınız dinamik geçişlerde de. O yüzden, haftada 3 esneklik ve mobilite çalışmayı başlangıç seviyesi kurlarından alışkanlık haline getirin derim.

  1. POLE DIŞI ANTRENMANLAR

Başlangıç seviyesinde pole başlı başına süper bir egzersiz biçimi ve fitness programı sağlasa da ileri seviye hareketler pole dışı desteklenme gerektiriyor. Nasıl ki sirk sanatçıları ve artistik cimnastikçiler enstrümanları dışında yoğun kondisyon programları takip ediyorlarsa pole için de benzer bir rutin benimsemek gerekiyor. Ağırlık ve direnç antrenmanları, çeviklik antrenmanları, kardiyo, patlayıcı kuvvet… ve tabii ki rehab’ler… Bunu söylemek üzüyor, çünkü çoğumuz spor sevmeyen, ona bir alternatif olarak pole’u bulan insanlarız, ama ileri seviye pole yapmak için bayağı atlet moduna girmek gerekiyor.

  1. HAYALPERESTLİK

Bak bu basit, bu çok güzel! Metroda giderken, uykuya dalmadan, bir yerde bekleşirken hemen üzerinde çalışmakta olduğun son komboyu açıp izleyin. Sonra gözünüzü kapatıp hayalinizde canlandırın. Kılınızı kıpırdatmadan nörolojik bir antrenman yapıyorsunuz. Çok cost-effective.

  1. DİNLENME, BESLENME, UYKU

Mottomuz sabahtan akşama pole, akşamdan sabaha rock’n roll. Ama altında küçük harflerle yazın ve haftada bir kez yazıyor (bunu ince sesle okuyun: yezin ve heftede bir kiz). Çünkü maalesef bizim erken yatıp, iyi beslenip, zihnimizi ve bedenimizi dinlendirmemiz lazım. Kaslarımızın onarılması, bağ dokunun yeniden modellenmesi, koordinasyonumuzun gelişmesi başka türlü olmuyor. Aksi takdirde bütün o antrenmanlar çöp olur. Bunu ister miyiz? Hayır dostlar bunu hiç istemeyiz!

Bu kadar yazmışken, bir de önemli not düşeyim. Pole handspring olmadan da poledur, invert olmadan da poledur. Herkes aynı yolu yürüyecek diye bir şey yok ve “başarı”nın koşulu aynı merdiveni tırmanmak değil.

Hayatımızda zorunlu olduğumuz, sınandığımız pek çok durum var. Lütfen, pole’da kendinize bunu yapmayın. Zorluklarla mücadele etmeyi, çabalamayı, sportmence zaferi ve yenilgiyi kabul etmeyi seviyorsanız bu yol sizin yolunuzdur. Ama bu tarz çalışmak sizi demoralize ediyorsa, buna mecbur değilsiniz. Preint pole daha az pole olmuyor. Yapabildiğiniz, yapmayı sevdiğiniz hareketlerin kendinize özel biricik versiyonları için çalışmaya ne dersiniz? Attığımız adım belki tek bir tane ama yürünecek yollar sınırsız; siz de her seviyede bu güzel enstrümanımızın sınırsızlığını keşfe çıkabilir, onunla birlikte kendinizi de her gün yeniden keşfedebilirsiniz.

Levelizme karşı omuz omuza!

 

Yazan: Özge Uraz Kum / Pole Dance Eğitmeni
@ozgeurazkum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Fill out this field
Fill out this field
Lütfen geçerli bir e-posta adresi girin.
You need to agree with the terms to proceed

Menü