POLE’DA TUTUŞU GELİŞTİRME YOLLARI

Tam da akışın en güzel yerinde ellerin kayması pek keyifsiz değil mi? Bazı gün cildimiz daha iyi tutuyor, o zaman sanki direk bizi daha çok seviyor, bazense ellerimiz o kadar kayıyor ki daha tırmanamadan bitap kalıyoruz. Maalesef pole paradoksu dediğimiz bir gerçek var, ki öğrenciler ilk derslerinden itibaren bunu deneyimlemiştir: Tutunmak isteyince kayarız, kaymaya çalışınca da zamk gibi yapışır kalırız.

Ama tutunamamak kader değil! Pole’da tutuşumuzu artırıp poledan aldığımız zevki katlayacak bazı önerilerimiz var!

  1. DOĞRU TEKNİK Araştırmalar maksimum grip gücünün dirseğin düz, kolun yukarıda olduğu pozisyon olduğunu gösteriyor. Bilek için ise fleksiyon ve ulnar deviasyon belirgin biçimde gücü artırıyor. Pole’da her harekette bu mümkün olmasa da doğru teknikle gücünüzden optimum faydalanabilirsiniz.
  2. ISINMA Parmaklarınızı ısıtmayı unutuyor olabilir misiniz? Özellikle kayan ellerden şikâyetçiyseniz antrenmanlardan önce birkaç dakika ekstra parmak ve el ısınması yapabilirsiniz.
  3. KAS ANGAJMANI Tek kolla spin pole’da dönerken aslında tüm yükünüzü avuç içimizle taşımıyoruz. Dirsek, omuz ve sırt kaslarının aktif ve güçlü olması gerekiyor. Sırt ekstansörlerinin gücüyle grip gücü arasında pozitif bir korelasyon saptanmış.
  4. POLEDA ÇALIŞMAK Enstrüman özelinde grip (tutus) çalışmak aerial sanatlar için önemli. Kolun başın yukarısında olduğu komboları antrenmanlarınızdan eksik etmeyin. Baş aşağı dönüşler başladıktan sonra bu ters yüz dünyanın heyecanıyla tırmanmalı, dönmeli çalışmaları askıya alabiliyoruz. Halbuki görece daha kolay olabilen “half bracket” ve “split grip” dönüşleri de antrenman programınızdan eksik etmezseniz tutuş gücünüzün zaman içerisinde artacağını göreceksiniz.
  5. POLE DIŞI ÇALIŞMAK Evde, iş yerinde rahatlıkla yapabileceğiniz bir şey stres topu sıkmak. Sık-bırak yapmak dışında, uzun süre sıkılı tutmak, tek tek parmakları ayırıp baskıya devam etmek de işe yarıyor.
  6. GRIP AID Magnezyum ve özel eldivenler tutuşunuzu artırmak için kullanılabilir ama tehlikeli olmayan/ bir süredir yapmakta olduğunuz hareketler için -ekstra bir terleme problemi yoksa- magnezyumu minimuma indirmek de pek çokları tarafından tavsiye ediliyor.
    Tutuşunuz bol olsun!

 

Yazan: Özge Uraz Kum / Pole Dance Eğitmeni
@ozgeurazkum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Fill out this field
Fill out this field
Lütfen geçerli bir e-posta adresi girin.
You need to agree with the terms to proceed

Menü